Eknihy zdarma

Eknihy ke stažení zdarma je v dnešní době moderních čteček snad nejvyhledávanější fráze na internetu. Vždy mě fascinovala myšlenka, že budou na internetu virtuální knihovny, kde člověk najde eknihy ke stažení zdarma a nebude muset nikam chodit nebo něco platit, prostě si jen vybere eknihu a stáhne si ji do své čtečky. V dnešní době je to v zahraničí realita. V anglickém jazyce najdete určitě stovky webů (např. www.gutenberg.org). V České republice je několik webů, kde je možnost najít eknihy ke stažení zdarma, ale většinou se zde nachází díla s prošlými autorskými právy.

Další velmi zajímavou metodu prodeje eknih vyvíjí v dnešní době společnost Yahoo. Jejich vize je v podstatě, že by eknihy ke stažení zdarma obsahovaly reklamu, přičemž reklama by měla souviset s textem, který zrovna čtete. Čím více reklam, tím levnější ekniha nebo ekniha zcela zdarma. Prakticky by to u takových e-knih zdarma nebo s reklamou mohlo fungovat třeba následovně: Například, když člověk bude číst o tom, jak se dvě klíčové postavy milostného románu do sebe zamilovaly, objevila by se po straně reklama na květinářství nebo něco podobného. Je dokonce možné, že eknihy ke stažení zdarma budou také obsahovat krátká videa s reklamou, popřípadě odkazy, které vás přesměrují na konkrétní propagovaný web. Osobně si nedokážu představit, jak by asi lidé reagovali při čtení milostné scény v e-knize, kdyby se jim najednou po straně objevila třeba reklama na prezervativy. Bizarní by mohlo být i počteníčko eknihy, kdy hlavní hrdina právě hoduje v noblesní francouzské restauraci - čtenář e knihy je příjemně naladěn a sbíhají se mu sliny a do toho se mu zjeví reklama nejmenovaného obchodního řetězce s hamburgery. Taková reklama možná i obveselí .. máme se na co těšit. Eknihy zdarma nás možná ještě překvapí.

Možná vám to připadne přiliš futuristické, ale eknihy s reklamou už jsou tady. Tento model více méně začal používat Amazon a uplatňuje ho v trochu jiné podobě při prodeji svých čteček Amazon Kindle. V obchodech najdete buď Amazon Kindle s reklamou nebo bez reklamy. Amazon naštěstí nezachází moc daleko, takže reklamu (pokud si koupíte Kindle s reklamou) uvidíte pouze při zapínání čtečky nebo když se na čtečce objeví spořič obrazovky. Cena ečtečky s reklamou je výrazně nižší. Určitě budou lidé, kteří se pro ni rozhodnou, Amazon si jistě před uvedením na trh udělal nějaký průzkum zájmu.

Další možností, jak v dnešní době najít eknihy zdarma ke stažení je pomocí vyhledávače Google a nemyslím tím, že zadáte vyhledat: „eknihy ke stažení zdarma.“ Zde stačí jen vybrat záložku "eknihy" a zadat název knihy nebo autora. Nevýhoda této metody je, že vyhledávač Google může najít jen třeba úryvek z eknihy, na druhou stranu, je to zadarmo, a kdo hledá, najde. Zde je několik webů kde naleznete eknihy ke stažení zdarma (a některých webech jsou také placené tituly) : http://www.elektronicke-cteni.cz/, http://www.knihykestazeni.cz/, http://www.free-ebooks.net/, http://websearch.about.com/. Samozřejmě existují stovky webů a my se budeme snažit vám hledat weby, kde najdete eknihy ke stažení zdarma. Pokud vy sami nějaký nový web objevíte, budeme rádi, když se s námi také o tyto weby podělíte. Samozřejmě, pokud najdete nějaký, který stojí za zmínku.